Üye Girişi ¦ Şifremi Unuttum ¦ Yeni Üyelik

TEST YAYINIDIR

EBER GÖLÜ’NE 60 BİN SAZAN BALIĞI YAVRUSU BIRAKILDI

EBER GÖLÜ’NE 60 BİN SAZAN BALIĞI YAVRUSU BIRAKILDI

Sultandağı, Çay ve Bolvadin Tarım İlçe Müdürlükleri, Eber Gölü’ne 60 bin sazan ve aynalı sazan balığı yavrusu bıraktı

Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca 2010 yılı balıklandırma programı çerçevesinde, bakanlık tarafından tahsis edilen ve Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü’nde üretimi yapılan 60 bin yavru sazan ve aynalı sazan balığı, Çay Sultandığı ve Bolvadin üçgeninde bulanan Eber Gölü sularına salındı.


Sultandağı Kaymakamı Mehmet Sülün, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Veysel Öztürk, İlçe Tarım Müdürü H. İbrahim Önder ve ilçe tarım görevlileri, Yakasenek Kasabasına kıyısı bulunan Eber gölüne tekneyle girerek 20 bin sazan ve aynalı sazan balığı yavrusunu gölün sularına bıraktı.

Sorumluluk alanları içinde Eber ve Akşehir göllerinin bulunduğuna dikkat çeken Sultandağı Tarım İlçe Müdürü H. İbrahim Önder, “Her yıl bakanlığımızın talimatları doğrultusunda balıklandırma programı yaparak Eber ve Akşehir göllerinde balık faunasının devamlılığını sağlıyoruz” dedi.

Afyonkarahisar genelinde 17 adet göl ve gölette bu programın uygulandığını belirten Müdür Önder, bu çerçevede geçtiğimiz yıl “2009 Yılı Balıklandırma Çalışması” içinde toplam 244 bin sazan balığı yavrusu bırakıldığını hatırlatarak “Bu gün Eber gölüne kıyısı bulunan Sultandağı, Çay ve Bolvadin ilçelerimizden 2010 Yılı Balıklandırma Programı çerçevesinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığımızca, tahsis edilen ve Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü’nde üretimi yapılan 60 bin adet sazan ve aynalı sazan balığı yavrusunu gelecek nesillere güzel bir göl bırakmak için sulara bıraktık. Sultandağı’ndan göle saldığımız 20 bin sazan ve aynalı sazan balığı yavrusu Eber gölündeki balık türlerinin yaşatılmasının en güzel örneklerinden, Eber ve Akşehir göllerimiz şu an koruma altındadır, su yılanı, tatlı su balıkları, su kuşları, su kaplumbağaları ve diğer yabani hayvanların geniş nüfusunu korumak için, Konya Kültür ve Tabiat Varlıkların Koruma Kurulunun 22 Haziran 1992 gün ve 1359 sayılı kararıyla “1. Derece Tabiat Sit Alanı” ilân edilmiştir. Avlanma yasağı en son edinilen bilgilere göre 2012 yılına kadar da devam edecektir, bu 10 yıllık sürecin sonunda eskiden olduğu gibi 10-20 kiloluk balıkları görmek mümkün olacak. Yeter ki hep birlikte sağduyu içerisinde bu göllerimizi koruyalım. Eber gölü kuş cenneti niteliğinde olan bir gölümüz, Eber gölümüz kuşların göç yolunda olan ve içinde birçok kuş çeşidinin barındığı bir göl olarak ta biliniyor İlçe tarım müdürlükleri olarak göllerimiz içinde aldığımız tedbirler ve denetimlerle Eber ve Akşehir göllerimiz eski günlerine dönecek” dedi.

AYHAN DOĞRU
AKŞEHİR

Etiketler : eber gölü sazan aynalı sazan balık

Eklenme Tarihi : 16.07.2010

Okunma Sayısı : 2.256

Ekleyen : Ayhan DOĞRU

Copyright © 2015 eberbeldesi.com